start

Liten och Stor!

"Liten och Stor", en öppen förskola som kommer att ersätta Sjung gung. Öppen förskola är en verksamhet där barnen inte är inskrivna, föräldrar väljer själva när och hur ofta man vill delta. Vi kommer ha öppet varje fredag mellan 9-12 och alla barn mellan 0-5 år är välkomna tillsammans med någon vuxen. Under den tiden kommer ni och går som det passar er bäst. Här får ditt barn träffa andra barn och utvecklas genom lek,sång,ramsor, pyssel och möten med varandra. Vi som vuxna får möta andra i samma situation i livet och utbyta tankar om barn,vardag och tro. Vi har en samling med sång och ramsor kl 10.Fika kommer finnas att köpa och du har möjlighet att värma mat till ditt barn. Vi har alltså öppet varje fredag mellan 9-12 utom vecka 44 då vi har skollov. Vi som jobbar med Liten och Stor är Mimmi och Karin. Ni som gått på sjung gung förr har träffat Mimmi men Karin är ny och jobbar annars som förskollärare på vår förskola Klippan. Varmt välkomna och ta gärna med er nya familjer!

Publicerat den 5 september av